fbpx
Бесплатна достава за нарачка над  3000ден.

Подметач за маса јутен ф36 / Podmetac za masa juten Тркалезна спирална подлога за маса од јута

199 ден

SKU: 931646 Категории , Ознаки: , ,
Сподели:

Оваа голема душек од природна јута се одликува со стилски спирален дизајн од едната страна, кој е рачно ткаен од плетенка природна јута и бели влакна од јута. Завршено е со детални сиви шевови и има малку ткаенина етикета зашиена на работ.

Рачно изработено одговорно во Бангладеш и обоено со боја без Азо. Јута е природно обновлив, одржлив и биоразградлив материјал.

ОДРЖУВАЊЕ Избришете го.

Дијаметар од околу 36 см.

Направени и од природна и од обоена јута. Јута во боја е 100% без азо.

Сите производи се тестирани безбедни за контакт со храна.

 

За растението Јута

Растенијата од јута се лесни за одгледување, имаат висок принос по акр и, за разлика од памукот, имаат мала потреба од пестициди и ѓубрива. Јута расте за време на дождовната сезона во Бангладеш, која е од јуни до октомври. Растенијата се спремни за берба за четири до шест месеци откако ќе се пролеат цветовите.

Влакната лежат под кората околу дрвеното јадро. За да се извлечат влакната, снопчињата од јута се потопуваат во вода и се оставаат неколку дена додека влакната не се олабават и не бидат подготвени за вадење од дршката, а потоа се мијат и сушат. Од ова се направени корпите . Останатите стебленца од јута може да се користат на сличен начин како и дрвната маса или да работат добро како обновлив извор на гориво за готвење.

Растенијата од јута помагаат да се исчисти воздухот. За време на растот тие внесуваат три пати повеќе CO2 од просечното дрво, претворајќи го овој CO2 во кислород. Растенијата од јута исто така ја збогатуваат почвата. Бидејќи овие растенија растат брзо, тие често се користат во плодоред. Лисјата и корените оставени по бербата ја збогатуваат почвата со микронутриенти, одржувајќи ја плодноста на почвата. Јутата е 100% биоразградлива.

Производителот на корпите во Бангладеш е посветен на обезбедување редовно вработување во работна средина која е безбедна и хигиенска. Исплаќаат дневница за сите вработени. Тие развија иновативен начин на производство на јаже од јута и стилски корпи од јута, што значи дека можат да направат многу поголем принос од јутата отколку кога се продава за основни вреќи од јута.

Димензии 36 cm

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Подметач за маса јутен ф36 / Podmetac za masa juten Тркалезна спирална подлога за маса од јута”
Внесете клучен збор за пребарување на производи (трева, кутија, чешма, канта)...
Кошничка
Sign in

No account yet?

Create an Account
Категории на продукти
Следи:

Подметач за маса јутен ф36 / Podmetac za masa juten Тркалезна спирална подлога за маса од јута

199 ден
Колачиња
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство на нашата веб-страница. Со прелистување на оваа веб-локација, вие се согласувате со нашата употреба на колачиња.
ВО РЕД